Uszkodzenie elewacji budynku

Bezrobotni, zarejestrowani w urzędach pracy mogą oczekiwać na 40 tys. zł dotacji, jeśli zdecydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Procedura nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta działalność przyniosła wymarzony efekt należy dobrze się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie potrzeba będzie odpowiadać oraz dodatkowe obostrzenia wynikające z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy precyzyjnie wskazać rodzaj prac gospodarczej jaka będzie przeprowadzana, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając ułatwienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekstu ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe stawki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj działalności gospodarczej, robionej na pracę osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W wybranych przypadkach kasę należy zainstalować przed wykonaniem pierwszej sprzedaży, w tamtych w danym czasie, oraz w odmiennych przypadkach po osiągnięciu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za dobrym urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełny wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio przystosowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin ten nie jest zależny, tak to zawiadomienie można wrzucić w tytule nawet dzień przed instalacją. Wtedy w ciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w właściwym terminie, złożono stosowne materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego wydatku na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Inna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W wybranych przypadkach warto zauważyć się jako podatnik VAT, czasami przydatna jest zwłoka przynajmniej do czasu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W pewnych branżach, np. handel paliwami lub metalami odpowiednimi nie ma okazje z wzięcia ze zdjęcia, więc z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na papieru VAT-R.