Tradycja choinki dla dzieci

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka również własnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i dlaczego istnieje rzeczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które mówią o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednakże w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że dziś nie wyłącznie w Polsce, ale jeszcze także kolejnych krajach Europy oraz w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą nowość w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które miały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do opisania, ale w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak mężczyzny, doświadczała zmian w branży trendów interesujących jej przystrajania. Chociaż nie poprawiłoby się to, iż od momentu ubrania ważnej w sprawy choinki przez Luthera, zwyczaj ten szczególnie głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej a trzymajmy okazję, że nieprędko przeminie.