Strefa zagrozenia wybuchem przepisy

W tłach, w których potrafi spotkać zagrożenie wybuchu gazów, mgieł lub oparów palnych, zastosować musimy wentylatory przeciwwybuchowe, których jakość zatwierdza nie tylko renoma producenta, lecz również oznaczenie „EX”. Symbol ten znaczy rodzaj ochrony przeciwwybuchowej tzw. explosion proof. Urządzenie z takim oznaczeniem spełnia wszystkie zasady dyrektywy ATEX, przy czym zgodę z zarejestrowanymi w niej podstawami jest dziś wymogiem stosowanym do producentów tego typu urządzeń. Na projektancie instalacji odciągowej jest i obowiązek oznaczenia strefy zagrożenia wybuchem oraz dobór urządzenia dopasowane dla pomieszczenia zarówno pod kątem wykonywanej pracy, jak również wartości.

Każdy zakład, bez względu na wykonywaną kampanię, powinien być wyposażony nie jedynie w najciekawszej formie urządzenia potrzebnego do stałej pracy, a jeszcze odpowiednio dopasowane instalacje odciągowe, które zadbają o bezpieczeństwo oraz zdrowie osób zatrudnionych. Teraz na potrzeby tego typu budynków zaprojektowane zostały wentylatory przemysłowe, które cechuje zarówno wysoka klasa, jak również trwałość wykorzystanych w nich tematów.

Możemy napotkać się na nowe typy poczynając od uniwersalnych wentylatorach przemysłowych, promieniowych, a i maszyny do profesjonalnych zastosowań, w współczesnym nawet przykłady do montażu w okapach kuchennych i nowego rodzaju urządzania oznaczone symbolem „EX” dla budynków, w których jest ryzyko zanieczyszczenia powietrza gazami palnymi. Poza obecnym w możliwości są dostępne również mobilne odciągi wiórowe, a i podciśnieniowe wyciągi stanowiskowe.

Kolejnym rodzajem są osiowe wentylatory ścienne i kanałowe, a też modele, które są dane do montażu na dachu budynku. Maszyny cechuje znacznie wartościowa wydajność i jakość użytych przy ich pracy elementów.

Większe systemy wymiany powietrza w tematach handlowych, przemysłowych, usługowych, gastronomicznych oraz pozostałych budują się na zajęciu centrali wentylacyjnych przystosowanych do m.in. wilgoci i stanu zanieczyszczenia powietrza czerpanego z lokalu.