Stosunki miedzynarodowe jako dyscyplina akademicka

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, kiedy zatem pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na następny kraniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych oferty współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się szybsze oraz tańsze, a co wewnątrz tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można uzyskać się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka i indywidualne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również mocna wylądować w Azji, w Afryce czy na ciekawej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grupie Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka chce zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo realne są w współczesnym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w znacznych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.