Komputeryzacja definicja

Często możemy odkryć w handlach wyposażenie stanowiska kasjera w skór nowoczesnego komputera – często z dotykowym ekranem – oraz drukarki finansowej i fizycznego bądź wbudowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia powszechnie wdraża się w szybkich marketach oraz sklepach przylegających do budowy sklepów.

Istnieje w nich dużo asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a też produkty równie przeważnie są sprzedawane, jak również zajmowane. Stąd też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz dokonywania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie jednak jednak ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, gdy jesteśmy do budowania z ograniczonym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W form gdy jednorazowo zamawiamy kilka czy kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie a gdy rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment wydać na parę czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na wszelkim konkretnym produkcie. W sprawy gdy tego gatunku jest kilkoro, nie ma przy tym nic pracy, i łatwiej jest upilnować wszelkie nowinki w obrębie ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością – wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony pułap dochodów, to musi korzystać tego narzędzia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kasy i obracania jej przy każdej transakcji, ma wszystek wybór co do rodzaju kasy. W wypadku malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie jest zbyt wielu funkcji, zaś jest spokojny w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to prawa najważniejsze dla nas w sukcesu zakupu kasy i że przez duży pogoda nie ulegną one zmianie.