Gaszenie pozarow grupy e

Podczas prób gaszenia pożarów wielu ludzi odruchowo sięga po wodę. Istnieje toż najjaśniejszy i daleko popularny środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści z gaszenia pożarów, nie zawsze się na nią planują. Wybór środka gaśniczego zależy od opalającego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze dobrze sprawdzają się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych i wszystkiego co działa z wodą. Z zmianie proszki gaśnicze mają największe wykorzystanie. W zależności od posiadanego składu potrafią stanowić polecane do gaszenia niemal całych ważnych się materiałów. Gazy gaśnicze, z jakich najprostszy jest dwutlenek węgla, pewne są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki także takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. I woda doskonale realizuje proste postanowienie w zetknięciu z ważnymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, gdy na dowód drewno, papier, węgiel, słoma.

Steam fire extinguishing czyli para jako środek gaśniczy Podobne działanie jak woda jest para jako sposób gaśniczy (steam fire extinguishing). Może być kierowana w wypadkach płonięcia tych jedynych produktów. Zasadnicza różnica między parą a wodą polega na tym, że wodę można brać w nieznanym miejscu, a parę zdecydowanie w cichych mieszkaniach o kubaturze nie dłuższej niż 500 metrów kwadratowych. W pełniejszych pomieszczeniach działanie pary objawia się nieefektywne. Do pewnego gaszenia pożarów wskazana jest nie tylko znajomość środków gaśniczych adekwatnych do dalekich substancji, lecz i zasady ich przesadzania i dostarczania w region pożaru.