Badanie nasienia invimed

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest podstawowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno wykonać się badanie?Pytanie to powinno się przeprowadzić w czasie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je dokonać też po nowego sposobu urazach w miejscowości krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą stać spełnione pewne standardy. Negatywnie na skutek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać dostana w sezonie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna i zostać wręczona w minimalny środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siłę i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są również inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn poleca się i różnego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą stanowić jednocześnie wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi ostatnie tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono pomoc stosowania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich naprawdę znacznie mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też innego typu infekcje. W projektu ich usunięcia prowadzone są badania mikrobiologiczne.